5 tipov ako si vytvoriť bezpečný home office

Schopnosť pracovať z domu je cenná zamestnanecká výhoda, ktorá ponúka pracovníkom možnosť oslobodiť sa od každodenného dochádzania a plniť si úlohy odkiaľkoľvek s pripojením na internet. Spolu s touto slobodou a flexibilitou však vzniká riziko bezpečnostných problémov, ktoré sa vyskytnú mimo chránenej podnikovej siete.

Schopnosť pracovať z domu je cenná zamestnanecká výhoda, ktorá ponúka pracovníkom možnosť oslobodiť sa od každodenného dochádzania a plniť si úlohy odkiaľkoľvek s pripojením na internet.

Spolu s touto slobodou a flexibilitou však vzniká riziko bezpečnostných problémov, ktoré sa vyskytnú mimo chránenej podnikovej siete. Aj keď vaša spoločnosť poskytuje prístup k sieti VPN (virtuálna súkromná sieť), váš počítač a všetko v ňom by stále mohlo byť ohrozené, ak by niekto prenikol do vašej domácej siete Wi-Fi alebo verejného hotspotu, ku ktorému ste pripojení.

„Zabezpečenie toho, aby citlivé dokumenty a súbory zostali dôverné, je určite problém, ktorý musia vzdialení zamestnanci riešiť hneď od začiatku,“ povedal Brian Stark, generálny riaditeľ Severnej Ameriky v spoločnosti smanos, inteligentnej spoločnosti pre domácnosti a domácich bezpečnostných systémov. „Samozrejme, zabezpečenie bezpečného pripojenia k serveru je nesmierne dôležité, ale v konečnom dôsledku je to v rukách majiteľa domu.“

Andrew Hay, odborník pre bezpečnosť informácií v spoločnosti DataGravity, poznamenal, že iné pripojené zariadenia vo vašej domácnosti môžu mať oveľa menej bezpečnostných ovládacích prvkov ako váš pracovný prenosný počítač, čo môže počítačovým zločincom poskytnúť jednoduchý prístup k vášmu zariadeniu.

Osvedčené postupy pre Home Office

Ako môžete chrániť citlivé firemné údaje, keď pracujete z domu? Naše odborné zdroje odporúčajú toto:

1.Investujte do antivírusového softvéru

Toto je najzákladnejšie, ale v žiadnom prípade nie je jediným krokom, ktorý by ste mali podniknúť na zabezpečenie súborov svojej spoločnosti. Váš zamestnávateľ môže poskytnúť odporúčaný softvér pre podnikové zariadenie, ale ak používate osobný prenosný počítač na prácu, je dôležité, aby bol váš systém chránený.

2.Nedovoľte členom rodiny používať váš pracovný notebook

Gavin Silver, riaditeľ prevádzky spoločnosti Blue Fountain Media, pripomenul vzdialeným pracovníkom, že počítač, na ktorom robia svoju prácu, je určený len pre zamestnancov – nie je to rodinný počítač.

Ak dovolíte napr. vašim deťom používať pracovný notebook na hry alebo surfovanie po internet vystavujete firemné dáta nebezpečenstvu.

3.Udržujte svoj fyzický pracovný priestor v bezpečí

Aj keď je virtuálna bezpečnosť dôležitá, je rovnako dôležité ubezpečiť sa, že domáca kancelária je fyzicky bezpečná.

Domáce kancelárie často obsahujú drahé vybavenie alebo dokonca fyzické súbory alebo dokumenty, ktoré obsahujú citlivé informácie, takže je nevyhnutné preskúmať možnosti zabezpečenia.

4.Postupujte podľa firemných zásad

Vaša spoločnosť pravdepodobne má jasné pravidlá prístupu k firemnej sieti mimo kancelárie. Tieto pokyny a pravidlá by sa mali vždy dodržiavať, ale je to obzvlášť dôležité, keď pracujete na diaľku.

Okamžite nahláste podozrivé správanie IT správcovi a dodržiavajte základné štandardy „počítačovej hygieny“, ako sú aktuálne operačné systémy, antivírusový softvér / malware a pravidelné kontroly.

5.Použite centralizované úložisko schválené spoločnosťou

Dodržiavanie firemných zásad zahŕňa aj používanie iba určených programov, ktoré chce váš zamestnávateľ použiť, aj keď uprednostňujete iný program.

Je to obzvlášť dôležité ak ide o ukladanie a zálohovanie súborov. Mali by ste ukladať všetky svoje pracovné údaje na bezpečnom mieste, ktoré je schválené a prístupné pre vašu spoločnosť.

Dokážete to zabezpečiť prechodom na predplatné office365.

Pre viac tipov ako úspešne zvládať home office – sledujte našu stránku 🙂 

CHCETE AJ VY NASTAVIŤ OFFICE 365? KONTAKTUJRE NÁS – WWW.COMTEC.SK/KONTAKT

Zdroj: https://www.businessnewsdaily.com

Zdieľať článok