Ako ochrániť svoje osobné údaje v mobile – Top 5 vecí, ktoré by ste si mali skontrolovať

Ak ste už aktualizovali svoj telefón (Apple alebo Android) na najnovšiu verziu – iOS 14 alebo Android 11, mohli ste zaznamenať, že prišli s vylepšenou ochranou súkromia.

Tieto nové verzie vám umožňujú ľahšiu kontrolu a zmenu osobných údajov a funkcií telefónu, ku ktorým majú jednotlivé aplikácie prístup. 

Využite túto príležitosť a skontrolujte si na vašom súkromnom či pracovnom telefóne aktuálny stav vašich nastavení ochrany súkromia. Ak aj nemáte ešte aktuálnu verziu operačného systému na vašom telefóne, stále stojí za to skontrolovať si nastavenia súkromia vo vašom digitálnom živote. 

Predtým ako začnete:  

Ak vo svojom telefóne máte nainštalovaných veľké množstvo aplikácií, nebojte sa, väčsinu dôležitých povolení viete skontrolovať v jednom kroku. 

Prípadne sa zamerajte na tie aplikácie, ktoré používate najčastejšie. (Ak zabudnete skontrolovať staré aplikácie, Android 11 automaticky resetuje všetky “citlivé” povolenia, ak sa aplikácia v priebehu niekoľko mesiacov nepoužila). 

Pozor si dajte na aplikácie, ktoré požadujú prístup k funkciám alebo informáciam, ktoré očividne k svojmu fungovaniu nepotrebujú – napríklad taká kalkulačka, trvá na prístupu k fotoaparátu a pozná aj vašu lokalizáciu.  

Ak takéto aplikácie v telefóne máte, položte si hlavne otázku, či ich vôbec v telefóne potrebujete. Môže to byť zjavne škodlivá aplikácia, ktorá sa snaží zhromažďovať čo najviac informácií o vás, ktoré ďalej sprostredkuváva a tak ich speňažuje. V prípade pochybností, sa radšej takejto aplikácii zbavte alebo aspoň zmeňte nastavenia ochrany osobných údajov. 

5 vecí, ktoré by ste mali skontrolovať

Ak používate iOS 14, všetky svoje nastavenia ochrany súkromia možete spravovať v časti Nastavenia>súkromie

V systéme Android 11 sa nastavenia Ochrany osobných údajov líšia od zariadenia k zariadeniu. Avšak Android Permission manager (správca povolení) vám umožňuje zobraziť všetky udelené povolenia na jednom mieste.

1. Zdieľanie polohy

Je to jedno z najdôležitejších povolení, ktoré potrebujete skontrolovať. Android aj iOS ponúkajú možnosť centralizovaného blokovania jedným kliknutím, ktoré platí pre všetky aplikácie. V systéme iOS 14 a Android 11 môžete na jednom zozname vidieť, ktoré aplikácie majú prístup k lokalizačným službám. Obe poskytujú pre každú aplikáciu vždy tri možnosti: Vždy povoliť, nikdy nepovoliť a povoliť iba počas používania aplikácie. 

V systéme iOS 14 sa teraz pri aplikácií v zozname alebo na domovskej obrazovke, keď sa aplikácia používa, objavujú malé šípky, ktoré vás informujú o tom, či táto aplikácia využíva alebo pristupuje k službe určovania polohy. To vám môže pripomenúť, aké ste kedysi udelili povolenia, na ktoré si už možno ani nepamätáte. 

2. Sledovanie (Tracking)

Sledovaním nemáme na mysli sledovanie vašej fyzickej polohy, ako je uvedené v prvom bode, ale skôr sledovanie toho, čo robíte a kam chodíte online pri používaní mobilu. 

Sledovanie je nová funkcia dostupná v systéme iOS 14 (ale nie v systéme Android 11) – je to centralizované nastavenie, ktoré umožuje hromadne zablokovať aplikácie, tak aby nevyžadovali povolenie na online sledovanie. 

Tieto sledovacie informácie sú veľmi cenné pre inzerentov, ktorí chcú vedieť aké aplikácie a weby navštívite pred a po použití ich aplikácie. Chcú sa o vás dozvedieť čo najviac, aby dokázali lepšie zacieliť svoju reklamu. 

Ak si chcete tieto informácie nechať pre seba, vypnite sledovanie (počítajte ale s tým, že niektoré aplikácie sa vás môžu aj naďalej snažiť sledovať, aj keď odmietnete). 

3. Fotoaparát

Povolením prístupu aplikáciam k vášmu fotoaparátu, im poskytujete hlboko osobný náhľad do vášho digitálneho aj reálneho sveta. 

Napríklad prístup k obrázkom odhalí aj informácie ako kedy a kde sa fotografia nasnímala. Zatiaľ čo iOS 14 má len dve možnosti prístupu – povoliť/blokovať, Android 11 umožňuje – povoliť vždy, povoliť iba vtedy, keď sa aplikácia používa, alebo vždy blokovať.

Na aktualizovaných zariadeniach Apple vás zelený bod na domovskej stránke upozorní, ak aplikácia pristupuje k vášmu fotoaparátu. 

4. Mikrofón

Rovnako ako funkcia fotoaparátu, aj tu sa jedná o dôležitú kontrolu vášho fyzického a digitálneho súkromia. Nechcete predsa, aby tretie strany zachytávali zvuk a konverzácie bez vášho vedomia a súhlasu. 

Skontrolujte svoje aplikácie a vypnite mikrofón, kedykoľvek k ním aplikácia nepotrebuje mať prístup. 

Zariadenia Apple majú vždy, keď aplikácia používa mikrofón, veďla indikátora batérie v hornej časti domovskej obrazovky zobrazený žltý varovný ukazovateľ.

5. Bluetooth

Funkcia bluetooth môže predstavovať obrovskú výhodu, ale pravdepodobne nechcete mať toto pripojenie stále aktívne pre všetky aplikácie. 

Ak používate iOS 14, stojí za to skontrolovať aj nastavenia prístupu pre miestne siete (local network). 

Ak máte pre aplikáciu povolenú funkciu Miestna sieť, môže sa pripojiť k iným zariadeniam v sieti LAN, napríklad k notebookom iných ľudí alebo tlačiarni v kaviarni, čo nemusí byť presne to, čo ste práve chceli. 

Zhrnutie 

Ochrana vášho súkromia v mobile nie je o odpojení všetkého, niektoré aplikácie zjavne potrebujú k určitým funkciám prístup (vrátane polohy, kamery či mikrofónu), aby mohli správne fungovať. 

Aplikácia mapy vám neukáže ako sa vrátiť naspäť do hotela z miesta, kde sa nachádzate, bez toho aby ste s ňou zdieľali svoju polohu. Takisto nemôžete streamovať video bez toho, aby ste aplikácii poskytli prístup k fotaparátu. 

Ochrana osobných údajov v mobilných zariadeniach je o porozumení toho, ktoré aplikácie  majú prístup k informáciam alebo funkciám, ktoré v skutočnosti nepotrebujú. 

To vám pomôže lepšie chrániť vaše osobné informácie a zároveň sa chrániť pred možnými kybernetickými hrozbami, ktoré často zneužívajú legitímne vyzerajúce aplikácie na zhromažďovanie informácií o vás. 

Postupom času pravdepodobne zabudnete, aké povolenia ste daným aplikáciam udelili – alebo si jednoducho rozmyslíte, koľko chcete, aby o vás konkrétna aplikácia vedela. Takže stojí za to vykonať pravidelnú rýchlu kontrolu stavu ochrany súkromia mobilných telefónov. 

Na svojom telefóne viete dokonca nastaviť pravidelnú výstrahu, ktorá vám to pripomenie. 

Ak potrebujete poradiť ako lepšie zabezpečť vašu firemnú sieť, neváhajte nás kontaktovať. K dispozícií sme vám osobne, na emaily alebo telefóne: www.comtec.sk/kontakt

Ako jednoducho zabezpečiť svoje počítače? www.cyberfit.sk

Zdroj: https://nakedsecurity.sophos.com/ 

Zdieľať článok

Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *