Ako si vybrať projektor – sprievodca

Vybrať si s pomedzi všetkých dostupných projektorov, ktoré sú na trhu môže byť veľmi náročné a mätúce. Ktorý projektor by ste si mali vybrať z viac ako 300 modelov, ktoré sú na trhu?

Tento sprievodca vznikol za účelom pomôcť vám vybrať si ten správny projektor. V článku zodpovieme na otázky, aby sme vám čo najviac pomohli s výberom.

Ako si vybrať projektor – sprievodca

Vybrať si s pomedzi všetkých dostupných projektorov, ktoré sú na trhu môže byť veľmi náročné a mätúce.

Ktorý projektor by ste si mali vybrať z viac ako 300 modelov, ktoré sú na trhu?

Tento sprievodca vznikol za účelom pomôcť vám vybrať si ten správny projektor. V článku zodpovieme na otázky, aby sme vám čo najviac pomohli s výberom.

Projektory sa väčšinou porovnávajú podľa 4 hlavných faktorov:

Jas (čítať viac…)
Rozlíšenie (čítať viac…)
Pomer strán (čítať viac…)
Váha (čítať viac…)

Ak už ste zvážili tieto faktory, môžete zúžiť váš výber ešte viac so sekundárnymi faktormi ako napr. kontrastný pomer, záruka, životnosť lampy atď.

Jas projektoru

Jas sa meria v ANSI (American National Standards Institute) lumenoch: čím vyšší je level ANSI lumenov, tým jasnejší je projektor. Ako jasný by mal byť projektor? Najskôr by ste mali zvážiť nasledujúce faktory:

Viete ovplyvniť svetlo v miestnosti?

Najlepšie výsledky, nezávisle od jasu projektoru, dosiahnete v tmavej miestnosti. Avšak nie vždy je možné ovplyvniť svetlo. Ak budete používať projektor v miestnosti, kde bude svetlo alebo kde nie sú žiadne žalúzie na zablokovanie prirodzeného svetla, odporúčame vybrať projektor s vyšším jasom. Čím viac svetla je v miestnosti, tým jasnejší projektor budete potrebovať.

Koľko ľudí bude v miestnosti?

Čím viac ľudí bude v miestnosti tým väčší obraz budete potrebovať, aby ste zaistili, že všetci v miestnosti naň budú vidieť. Zväčšenie veľkosti obrazu vyžaduje umiestnenie projektoru ďalej od premietacej plochy, čo zredukuje jas obrazu. Čím viac ľudí v miestnosti, tým väčší obraz a jasnejší projektor budete potrebovať.

Čo budete premietať?

Premietanie textu, grafov alebo iného detailného materiálu z PC bude vyžadovať jasnejší projektor, kvôli potrebe vidieť a čítať detaily premietaného materiálu. Video a TV nepotrebujú až tak jasný projektor, pretože sú vizuálne menej náročné a väčšinou sa premietajú v tmavšej miestnosti, ak je projektor príliš jasný môže zapríčiniť redukovanie kontrastu obrazu. Čím detailnejší obraz, tým jasnejší projektor budete potrebovať. Ak ste si ujasnili faktory jasu v miestnosti, veľkosti obrazu a typu premietacieho materiálu môžete sa rozhodnúť aký level jasu je pre vás najlepší.

Menej ako 1000 lumenov

Väčšina projektorov v tejto kategórii sú určené pre domáce kino, pretože sa používajú v tmavých miestnostiach, aby sa zaistila optimálna kvalita obrazu (úroveň kontrastu). Business projektory v tejto kategórii sa používajú v tmavších miestnostiach, aby premietaný obraz nebol vyblednutý od okolitého svetla.

Od 1000 do 2000 lumenov

Väčšina projektorov v tejto kategórii sú určené na vzdelávanie, v školách alebo v školiacich strediskách, alebo na domáce kino, keď používatelia chcú pozerať televíziu počas dňa alebo preferujú mať trochu svetla počas pozerania filmu. Projektory medzi 1000 a 1500 lumenov potrebujú redukované svetlo pre lepšie výsledky, projekotry medzi 1500 a 2000 lumenov nepotrebujú totálnu tmu, aby podali kvalitný obraz.

Od 2000 do 3000 lumenov

Tieto projektory sú určené pre veľké konferenčné miestnosti, vyučovacie triedy a na prenosné použitie. Najviac projektorov predaných firmám a vzdelávacím inštitúciám sa nachádza v tomto svetelnom rozmedzí. Oni dokážu zvládnuť zvýšenú úroveň okolitého svetla a prirodzeného svetla a väčšieho obrazu.

Od 3000 do 4000 lumenov

Tieto projektory sa používajú vo väčších a svetlejších miestnostiach, kde sa premietajú detailné dáta, ktoré požadujú najvyššiu úroveň čistoty obrazu.

Viac ako 4000 lumenov

Projektory svetlejšie ako 4000 lumenov sú zvyčajne používané vo väčších miestnostiach ako napr. v posluchárňach, kostoloch, koncertoch atď., kde sa požaduje veľký obraz alebo vo veľmi svetlom prostredí.

Rozlíšenie projektoru

Rozlíšenie je počet pixelov, ktoré tvoria obraz – napr. 800×600 znamená, že obraz je tvorený 800 stĺpcami pixelov a 600 riadkami pixelov. Spolu je to 480 000 (800×600) pixelov, ktoré tvoria celý obraz. Čím väčší je počet pixelov, tým vyššie je rozlíšenie a ostrejší a viac detailnejší je obraz. Keď sa porovnávajú projektory, porovnávame ich základné rozlíšenie: väčšina projektorov sú kompatibilné s vyšším zdrojom rozlíšenia za pomoci kompresnej technológie, ale základné rozlíšenie je skutočný počet pixelov.

Tu je tabuľka dostupných rozlíšení:

Rozlíšenie PixelyPomer strán  Popis
SVGA800×600
480.000 pixels
4:3Vstupná úroveň rozlíšenia projektoru, ktorá je celkom populárna vďaka svojej nižšej cene.
WVGA800×480
384.000 px
16:10Vstupná úroveň rozlíšenia domáceho kina, často sa označuje ako 480p
XGA1024×768
786.432 px
4:3V súčasnosti najpopulárnejšie rozlíšenie, pretože je kompatibilné s väčšinou počítačov a notebookov a poskytuje dobrý pomer cena/výkon
HD21280×720
921.600 px
16:9Stredná trieda rozlíšenia domáceho kina, tiež známe ako 720p. Je minimálne rozlíšenie, ktoré projektor potrebuje na to aby bol HD ready.
WXGA1280×800
1.024.000 px
16:10Čoraz populárnejšie rozlíšenie, ktoré sa používa so širokými obrazovkami notebookov a počítačov.
SXGA+1400×1050
1.470.000 px
4:3Vysoká trieda rozlíšenia, ktorá sa používa na veľmi detailné aplikácie ako  napr. CAD nákresy.
UXGA1600×1200
1.920.000 px
4:3Vysoká trieda rozlíšenia, ktorá sa používa na najdetailnejšie aplikácie ako napr. technické plány alebo medicínske aplikácie.
HD1920×1080
2.073.600 px
16:9Vysoká trieda rozlíšenia domáceho kina, tiež známe ako 1080p. Toto rozlíšenie je pravé Full HD rozlíšenie.
2K2048×1080
2.211.840 px
 Vysoká trieda rozlíšenia, ktorá sa používa na komerčné projekty pre veľké priestory, trh s nájomným bývaním alebo vonkajšie produkcie.
4K4096×2160
8.847.360 px
 Najvyššie dostupné rozlíšenie projektorov. Dostupné u high-end projektorov domácich kín a komerčných projektorov.

Aké rozlíšenie je najlepšie pre vás?

Projektory sú kompatibilné s odlišnými rozlíšeniami, konvertujú odlišné vstupné rozlíšenia do základného výstupného rozlíšenia. Tento proces sa nazýva „úprava mierky“.

Avšak úprava mierky zapríčiňuje stratu kvality obrazu: nie je tak ostrý a detailný. Stáva sa to nielen ak má projektor nižšie rozlíšenie ako zdroj, ale tiež ak má projektor vyššie rozlíšenie. Preto sa odporúča kúpiť projektor s rovnakým rozlíšením ako má zdroj (napr. ak používate XGA notebook mali by ste používať XGA projektor). Toto vám zabezpečí najostrejší a najčistejší obraz.

Ďalším faktorom pri výbere vhodného rozlíšenia pre váš projektor je zvyčajne typ premietaného obsahu:

 • Ak používate projektor na premietanie powerpointových prezentácii, nepotrebujete veľmi vysoké rozlíšenie; SVGA by malo stačiť.
 • Ak používate projektor na premietanie číselných dát (excel dokumenty), kde potrebujete mať čistejší obraz, odporúča sa XGA rozlíšenie.
 • Ak premietate vysoko detailné technické dáta ako napr. nákresy v CAD, alebo veľmi kvalitné fotografie, SXGA alebo UXGA rozlíšenie by bolo najlepšie.
 • Ak používate širokouhlý počítač alebo ak kupujete projektor na účely domáceho kina, vyberte si širokouhlý projektor, ktorý bude mať totožné rozlíšenie ako má počítač alebo podľa kvality videa akú chcete dosiahnuť.

Odporúčame projektor EPSON EB-U05, ktorý ponúka vysoký pomer cena/výkon.

Pomer strán projektoru

Pomer strán je pomer šírky obrazu k jeho výške.

Projektory sa rozdeľujú medzi 4:3, 16:10 a 16:9 pomery strán.

4:3 projektory sa používajú hlavne na firemné účely pri použití spolu s počítačom.

16:9 projektory sa používajú na domáce kino alebo na premietanie DVD.

16:10 pomer strán môžeme vidieť u business projektorov. Tieto projektory boli navrhnuté na použitie so širokouhlými počítačmi, avšak často sa používajú v domácnostiach pretože sú jasnejšie a lacnejšie ako modely určené na domáce kino.

 • Väčšina projektorov , či už sú 4:3, 16:10 alebo 16:9 sú kompatibilné s ostatnými pomermi strán. Jednoduchá možnosť v menu projektoru vám umožní zmeniť pomer strán. Avšak neodporúča sa používať projektor vo formáte inom ako je základný pomer strán, pretože to roztiahne alebo komprimuje obraz alebo budú chýbať časti obrazu. Ideálny pomer strán záleží od premietaného média:
 • Ak budete používať projektor hlavne na firemné prezentácie, školenia… so štandardným počítačom, odporúča sa vybrať 4:3 projektor.
 • Ak budete používať projektor so širokouhlým počítačom, odporúča sa vybrať 16:10 projektor.
 • Ak budete používať projektor na domáce kino alebo na premietanie DVD, odporúča sa 16:9 projektor.

Vychutnajte si filmy v špičkovej kvalite s Full HD WiFi projektorom EPSON EH-TW650, ktorý je ideálny na domáce kino.

Váha projektoru

Čím pokročilejší a výkonnejší je projektor, tým má vyššiu hmotnosť.

 • Ak plánujete využívať projektor na cestách, mali by ste zvážiť jeho hmotnosť. Ľahší, prenosnejší projektor váži okolo 1-2 kg.
 • Ak neplánujete projektor často prenášať, ale stále chcete mať tú možnosť alebo je dôležitejšie mať výkonnejší projektor, môžete sa pozrieť na projektory medzi 2 a 5 kg.
 • Ak váš projektor bude namontovaný, váha nie je dôležitá a mali by ste ju ignorovať. Zamerajte sa na náklady a výkonnostné faktory.

Ak ste našli odpovede na tieto štyri otázky (jas, rozlíšenie, pomer strán a váha), mali by ste mať už vytvorený krátky list vhodných projektorov.

Aby ste určili, ktorý z nich je najlepší, skúste zvážiť nasledujúce faktory:

Technológia

Existuje viacero typov technológií, ktoré sa používajú v projektoroch, ale medzi hlavné patrí LCD a DLP. Oboje je možné použiť pre všetky typy médií a dosiahnuť dobré výsledky. Avšak DLP projektory sú zvyčajne preferované na premietanie videa pretože produkujú jemnejší obraz zatiaľ čo LCD projektory sú ideálne na premietanie dát a počítačových výstupov pretože produkujú ostrejší a často aj jasnejší obraz.

Kontrastný pomer

Ide o pomer medzi bielou a čiernou. Čím väčší je kontrastný pomer, tým väčšia je schopnosť projektoru zobraziť jemné farebné detaily a tolerovať svetlo v miestnosti.

Vstupy a výstupy

Ak chcete používať projektor so špecifickým vybavením, skontrolujte si či má správne vstupy na prácu so zdrojom, napr. potrebuje mať HDMI vstup aby pracoval s Blu-ray prehrávačom.

Ak plánujete používať viacero počítačov alebo video vstupov, odporúča sa vybrať projektor s duálnym vstupom. Toto vám ušetrí čas, ktorý by ste stratili pri menení vstupu zakaždým keď chcete zmeniť zdroj, čo môže byť zložité ak máte projektor nainštalovaný na nie celkom prístupnom mieste.

Životnosť lampy a cena

V závislosti na používaní projektoru, lampa sa musí meniť buď každých pár mesiacov alebo každých pár rokov. Väčšina lámp má životnosť v priemere 2000 hodí, ale niektoré vydržia až 10 000 hodín.

Zatiaľ čo ceny lámp sú nižšie ako bývali a odlišujú sa v závislosti na modeli, niektoré lampy môžu stáť okolo 300 euro. Preto je dôležité vziať do úvahy cenu a životnosť lampy projektoru.

Záruka

Každý výrobca má inú záručnú politiku. Je dôležité vedieť, ktorý level záruky očakávate v prípade že sa váš projektor pokazí.

Hlučnosť

Projektory produkujú hluk kvôli ich ventilátorom. Väčšina projektorov nie sú hlučnejšie ako klasický stolný počítač, ale niektoré sú veľmi tiché okolo 25dB. Toto je dôležitý faktor pre domácich používateľov, ktorý nechcú byť vyrušovaní pri filme hlučnými ventilátormi.

Zdieľať článok