Chráňte sa na internete prostredníctvom VPN.

Je pravdepodobné, že ste už o virtuálnej súkromnej sieti počuli. S pokračujúcou pandémiou rastúca hrozba kybernetických útokov ďalej popularizovala používanie sietí VPN na celom svete na zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti firiem a jednotlivcov.

VPN je v podstate nástroj, ktorý sa používa na zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti jednotlivcov a firiem. Pochopenie toho, čo dokáže pripojenie VPN, prečo by ste si ho mali nainštalovať, a výhody, ktoré poskytuje, môžu mať veľký rozdiel v zaistení bezpečnosti jednotlivcov aj firiem. Tu je sprievodca VPN, ktorý vám pomôže začať cestu k lepšiemu zabezpečeniu online.

Čo je to VPN a prečo ju používať?

Každý, kto má základné znalosti o kybernetickej bezpečnosti, vie, že keď budete online pripojení pomocou ľubovoľného pripojenia na internet, budete sledovaní. Celá vaša aktivita bude sledovaná, monitorovaná a zaznamenávaná mnohými skupinami, ako sú inzerenti alebo agentúry na zber údajov, bez ohľadu na umiestnenie vášho servera.

Keď tieto skupiny zhromaždia vaše údaje, môžu ich použiť ľubovoľným spôsobom, dokonca ich predať ďalším skupinám, ktoré chcú vedieť o vašej histórii prehliadania. Bez správnej ochrany môžu byť všetky činnosti, ktoré robíte online, otvorené pre zhromažďovateľov údajov. Ak nemáte k dispozícii náležité kontroly, protokoly VPN a ochranu, znamená to tiež vystavenie vašich citlivých informácií kybernetickým hrozbám.

Tu vstupuje do hry VPN. Virtuálne súkromné siete poskytujú svojim používateľom šifrovanie a anonymitu. Sú tiež mimoriadne dôležité pre zabezpečenie moderných obchodných sietí, najmä teraz, keď takmer každý podnik na celom svete má významný počet vzdialených pracovníkov. Vďaka VPN sa vaši vzdialení pracovníci môžu prihlásiť do vašej zabezpečenej siete VPN odkiaľkoľvek, čím sa zvyšuje celková kybernetická bezpečnosť vašej spoločnosti.

Vďaka VPN ste chránení šifrovaním bez ohľadu na to, aký web používate, alebo na úrovni zabezpečenia, ktorá sa na ňom nachádza, pretože vaše informácie budú šifrované. Aj keď inzerent alebo web dokáže zistiť, že ste na konkrétnom webe, údaje sú zakódované, takže nemôžu povedať veľa o tom, čo prehliadate, a o vašom všeobecnom správaní.

Anonymita je možná aj pre tých, ktorí používajú VPN. Sieť VPN zabráni webovým serverom a iným očiam sledovať vašu online aktivitu späť k vám. Môže vidieť aktivitu, ale vôbec netuší, kto ju robí.

Čo je VPN Tunneling?

Aby ste tunellingu porozumeli trochu viac, zamyslite sa nad niektorými fyzickými tunelmi, ktoré ste prešli – tými, ktoré vám pomôžu dostať sa z jedného miesta na druhé. Podobne existujú digitálne tunely, ktoré zohrávajú takmer rovnakú úlohu.

Keď používate VPN, tento nástroj dokáže vytvoriť tajný priechod alebo tunel medzi zariadením, ktoré používate, a navštívenými webovými stránkami. Tento tunel pomôže zašifrovať aj aktivitu, ktorú používate, aby ste mohli svoje aktivity vidieť iba vy a web, na ktorom sa nachádzate.

Čo je to IP maskovanie?

Ďalšou výhodou, ktorá prichádza s VPN, je nástroj známy ako IP Masking. Keď na pripojenie k internetu použijete svoju sieť VPN, začne sieť VPN vytvárať šifrovaný tunel, ktorý prechádza medzi webom a vami.

Aj keď k tomu dôjde, vašu IP adresu je možné vidieť na webovej stránke a niekedy ju môžu vidieť aj osoby zvonku, v závislosti od spôsobu použitia tejto webovej stránky. To v zásade ruší účel VPN.

Ako teda zaistíte, aby nebola videná a sledovaná všetka vaša aktivita späť k vám?

Všetky aktivity, ktoré robíte online, sa zvyčajne dajú zistiť späť k vám vďaka vašej IP adrese. Ak používate kvalitnú sieť VPN, vaša skutočná adresa IP sa skryje. VPN ju dokáže nahradiť jednou zo svojich, ktorá sa často zmení zakaždým, keď sa pripojíte online.

S falošnou adresou IP bude vaša aktivita po ukončení relácie skrytá a nikto nebude môcť sledovať, čo robíte online.

Potrebujem VPN?

Ak chcete skryť svoje osobné a súkromné informácie online, je VPN dobrou voľbou. Existuje mylná predstava, že tí, ktorí používajú VPN, to robia iba preto, že chcú robiť niečo nezákonné, keď sú online.

Toto nie je ten prípad. Na ochranu svojich údajov môže ktokoľvek použiť sieť VPN. Ak ste unavení z toho, že inzerenti majú vaše informácie a vedia všetko o vás a vašej histórii prehliadania, potom je pre vás dobrou voľbou použitie siete VPN.

Výber VPN má veľa výhod vrátane:

  • Skrytie vašich súkromných informácií.
  • Zabránenie obmedzeniu údajov, aby sa zabránilo obmedzeniam údajov.
  • Vyvarujte sa škrtenia pásma.
  • Prístup k službám, ktoré sú blokované regiónmi, ako sú napríklad niektoré relácie na Netflixe.
  • Pri cestách do zahraničia sa vyhýbajte akejkoľvek cenzúre.
  • Prístup k regionálnemu športovému pokrytiu, ktoré nemusí byť vo vašej oblasti k dispozícii.
  • Sťaženie ostatným pri sledovaní vás.
  • Zabránenie tomu, aby sa vaše informácie dostali do nesprávnych rúk.

Nezáleží na tom, kto ste, VPN môže byť dobrou voľbou na zabezpečenie vašich informácií. Myslite na všetky reklamy a spam, ktoré zablokovali vaše záujmové vyhľadávania, pretože môžu používať vaše súkromné informácie. A nikdy neviete, ako sa tieto údaje o vás používajú.

Aj keď plánujete iba surfovať online a kontrolovať svoje účty na sociálnych sieťach, VPN môže byť pre väčšinu ľudí inteligentnou voľbou. Dodatočná ochrana zabezpečí, že informácie, ktoré vydávate online, nebudú poskytované nesprávnym ľuďom, ktorí by ich mohli zneužiť.

Ak máte záujem o VPN môžete nás kontaktovať prostredníctvom emailu predaj@comtec.sk alebo na tel.č. 032 / 77 100 20

Zdieľať článok