Prečo myslieť na zálohu dát?

V dnešnej dobe žijeme často dvojitý život. Ten bežný, v ktorom chodíte do práce, na prechádzky, jazdíte autom, využívate MHD, športujete, venčíte psa… 

Potom je tu ten digitálny. Vo vašom počítačí, notebooku, telefóne, v programoch, hrách, na sociálnych sieťach, v elektronickom bankonvíctve, v aplikáciach, mailoch…doma, v práci…

Rovnako tak ako musíte chrániť svoj reálny život, mali by ste chrániť aj ten digitálny. 

Prísť o dáta znamená, že ich už nemáte – sú zničené (poškodené), odstránené. V danú chvíľu je jedno či ste to spôsobili vy náhodne alebo to spôsobil niekto cudzí zámerne. Môže to ale znamenať, že k dátam mal (alebo stále má), prístup niekto iný.

Vytváranie spoľahlivých záloh vaších dát, aplikácií a systémov – a ich ukladanie takým spôsobom, ktorý zaisťuje ich dostupnosť, je jediným spôsobom, ako všetko udržať v bezpečí. 

Ako jednoducho viete o svoje dáta prísť?

1. VÍRUS A INÝ ŠKODLIVÝ SOFTWARE

Rovnako ako vy dokážete v bežnom živote chytiť vírus, dokáže to aj váš počítač. Stretnúť sa môžete s vydieračskými vírusmi, tie zašifrujú váš počítač a za jeho odomknutie požadujú výkupné. Počítačové vírusy tiež môžu váš počítač využiť k ťažbe kryptomien, taktiež môžu vziať informácie z vášho počítača (ako napr. heslá) a pokúsiť sa ukradnúť vaše osobné údaje alebo peniaze z vášho bankovéhu účtu. 

2. STRATA DÁT

Dáta môžete stratiť rôznymi spôsobmi. Často sa môže stať, že niekde zabudnete svoj notebook alebo tablet, alebo vám ich niekto ukradne. Veľmi častá je aj chyba na pevnom disku, ktorá má často rovnaké následky ako krádež. V neposlednom rade stratu dát môže spôsobiť už vyššie spomínaný vírus. Viete čo je ale úplne najčastejšou príčinou straty dát? Obyčajná ľudská chyba, omylom niečo zmažete, vysypete kôš…a dáta sú preč. 

3. KRÁDEŽ DÁT

Ku krádeži dát môže dôjsť viacerýmu spôsobmi, niektoré sme si už spomenuli v predchádzajúcich bodoch. Často môžete prísť o zvlášť citlivé dáta, ako heslá, prístupy do bankovníctva alebo aj o fotky úplne inak. Stačí, keď sa napríklad v obchode pripojíte na verejnú nezabezpečenú wifi sieť a útočník vás môže doslova odpočúvať a v rovnakej dobe kradnúť vaše citlivé údaje v priamom prenose. 

4. FALOŠNÉ WEBOVÉ STRÁNKY

Ku krádeži, strate dát alebo nakazeniu sa vírom môže dôjsť jednoducho cez falošné alebo infikované webové stránky. Najčastejším prípadom sú podvrhy internetového bankovníctva, webové stránky so zaručeným spôsobom ako zbohatnúť alebo oznamom, že ste niečo vyhrali. Rovnako sú to aj stránky s obsahom pre dospelých.  

5. DERAVÝ SOFTWARE

Software, ako každý ľudský výtvor nie je dokonalý. Či už sa jedná o operačný systém, kancelársky balik alebo o účtovníctvo. Tieto bezpečnostné chyby sú často využívané na infikovanie vášho počítača vírusom, krádeži alebo k pokusu o jeho zašifrovanie. 

Prečo je dôležité hlavne teraz myslieť na zálohu firemných dát? Vzhľadom na aktuálnu situáciu s Covid-19 a hromadným prechodom na home office, by sme vám radi ponúkli služnu Záloha dát do Cloudu na 1 mesiac bezplatne. Pri práci z domu sa prestávame pripájať z bezpečnej firemnej siete a svoje firemné zariadenia pripájame na súkromnú sieť (ktorá je často nechránená a prístup na ňu majú aj ostatní členovia domácností). Výhodou zálohy do Cloudu je nie len to, že sú vaše dáta zabezpečené pred stratou ale získavaté k ním aj prístup kedykoľvek a kdekoľvek potrebujete. Viac nájdete na https://zalohuj.to

O tom ako byť viac #cyberfit sa dočítate aj tu: https://www.budcyberfit.cz

Zdieľať článok