Rizikové správanie zdieľania súborov

CRONIS: NAJRIZIKOVEJŠÍM SPRÁVANÍM PRI ZDIEĽANÍ PRACOVNÝCH SÚBOROV JE VYUŽÍVANIE USB PAMÄTE

Podľa prieskumu, ktorý bol prevedený medzi účastníkmi konferencie Acronis Roadshow v Prahe a Ostrave, považuje najviac organizácií (42%) za najrizikovejší spôsob zdielania dokumentov ich ukladanie a zdieľanie na USB disky.

K dalším aktivitám, ktoré ohrozujú firemné dáta, sa radia využívanie verejných wifi sieti, prístup z BYOD zariadení a ukladanie do verejných úložisk typu Dropbox. 

S prudkým rozvojom mobility a internetu vecí (IoT – Internet of Things) sa rozširuje počet kanálov, prostredníctvom ktorých je ľahšie preniknúť k citlivým firemným dátam. Tie môžu neskôr útočníci zneužiť k ransomwarovým útokom, k napadnutiu pomocou potvrdených emailov (BEC) či zfalšovaných dokumentov ako napríklad zmluv či faktúr. Napríklad taliansky futbalový klub Lazio Rím prišiel o 1,75 milióna libier, keď odoslal peniaze za kúpu hráča na nesrpávny bankový účet uvedený v potvrdzovacom emaily. 

Požiadavky na silné zabezpečenie a pritom komfortný prístup k firemným dátam sa dajú zaistiť len s uceleným riešením kybernetickej ochrany. Z prieskumu, ktorý Acronis aplikoval na zákazníkov konferencie, vyplýva:

  • Z pohľadu prístupu k firemným dokumentom je podľa účastníkov najrizikovejším správaním práve ukladanie na USB (42%), využívanie verejných WiFi (30%), prístup z BYOD zariadení (17%) a ukladanie do verejných úložisk typu Dropbox (11%). 
  • Z firemných dát je medzi útočníkmi najväčší záujem o heslá (74%), finančné dáta (32%), emaily (30%) a personálne údaje (28%)
  • K hlavným požiadavkám na riešenie zdieľania firemných dokumentov patria zabezpečenie (78%), prístup odkiaľkoviek (70%) a jasné verzovanie dokumentov (31%).

“Iba tradičná ochrana dát dnes už nestačí požiadavkám na zabezpečenie firemných datových zdrojov,” horoví Zdeněk Bínek, ktorý je zodpovedný za predaj riešenia Acronis v Českej republike a na Slovensku. “Chrániť dôležité dáta je potrebné i s pomocou nástrojov kybernetickej bezpečnosti, riešenie kombinujúce oba prístupy riadime do segmentu “kybernetickej ochrany”. Ako súčasť portfólia Acronis Cyber Protection tak aj riešenie Acronis Files Advanced či Acronis Files Cloud pre zdieľanie a synchronizáciu firemných dokumentov umožňujú nielen rýchly a pohodlný prístup k informáciam, ale zaisťujú i ich bezpečnosť vrátane obrany proti ransomwaru či potvrdení pravosti dokumentov.”

Pokiaľ vám téma ochrany dát nie je ľahostajná, neváhajte nás osloviť. 

Ak máte otázky: info@comtec.sk
Zdroj: https://www.acronis.cz

Zdieľať článok